Výměna oleje je poměrně jednoduchá věc

5 (100%) 1 vote

Výměna oleje je poměrně jednoduchý a rychlý úkon.

Úkon poměrně jednoduchý ale přitom velmi důležitý, pro správný chod motoru vašeho automobilu. Pravidelná výměna oleje motoru je základem údržby a prodlužuje životnost motoru. Raději ji nezanedbávejte, nevyplatí se to.


Jakou značku oleje?

Častou otázkou je, který olej použít. Na značce oleje až tak nezáleží jako na viskozitě, kterou určuje výrobce motoru. Pro každý automobil je vhodný jiný typ viskozity a tento typ se během stárnutí vozidla a opotřebení motoru může měnit. Obvykle se s věkem vozidla přechází od řidšího oleje k hutnějšímu.


Proč měnit olej?

Motorový olej zajišťuje tyto důležité funkce motoru:

Mazání, úkolem oleje je především kvalitní mazání motoru. Díky mazání dochází ke snižování tření motorových dílů, které způsobuje ztrátu energie a zvyšuje mechanické opotřebení motoru.

Chlazení, ochraňuje před přehřátím částí motoru, které nemohou teplo přímo předávat chladicí kapalině nebo vzduchu.

Těsnění, zajišťuje dobré utěsnění pracovních prostorů mezi kluznými částmi.

Čištění, odvod částí otěru, různých usazenin a zbytků spalin paliva.

Omezuje hlučnost, mazací vrstvy tlumí hluk a vibrace motoru.

Ochraňuje kovové části motoru před korozí.


Co je dobré vědět o výměně oleje a jak často je třeba měnit olej?

U většiny automobilů musíte měnit olej po ujetí 10 až 15 tisíc km nebo po uplynutí jednoho roku od poslední výměny. Vždy podle toho, co nastane dříve. Olej totiž ztrácí své základní mazací schopnosti i tehdy, když s vozem jezdíte velmi málo nebo vůbec – snižuje se viskozita. Výměna oleje je poměrně levným úkonem, zároveň velmi důležitým, proto byste ho v žádném případě neměli zanedbávat.

Typy olejů podle viskozity, jednoduché srovnání

0W-XY – je „řídký“ olej

5W-XY – „hustší“ olej, dnes již nejpoužívanější

10W-XY – ještě „hustší“ olej, starší motory

15W XY – používá do starších vozidel


Motorové Oleje long – life. Ano či ne?

Takzvané longlife oleje s prodlouženým intervalem výměny se používají u nových nebo zánovních vozů. Nejsou příliš vhodné do starších motorů a dnes od nich výrobci vozidel dříve upouštějí, protože se neosvědčují. Obecně platí, že je lepší měnit olej pravidelně a častěji.


Musíte olej během výměnného intervalu dolívat?

Příčin může být několik. Záleží na typu motoru, jeho věk a jízdních podmínkách, kterým byl vystaven. Ztráta oleje může být způsobena netěsností spojů nebo sedlech, opotřebením pístů nebo válců, usazeninami omezujícími mazání některých povrchů.


Co jsou to aditiva oleje?

Aditiva jsou chemické sloučeniny, které se přidávají do základového oleje, zlepšují výkonnost těchto olejů, chrání proti stárnutí a umožňují reagovat na všechny požadavky motoru.


Co byste měli vědět, než vyrazíte do servisu?

Pokud slyšíte z vašeho vozu nadměrný hluk od motoru, všimli jste si prosakování oleje z motoru nebo zápach, jsou to jasné náznaky, že s vaším vozem není něco v pořádku. Kouř z výfuku bývá obvykle černý, modrý nebo bílý. Černý kouř nejčastěji způsobuje nekvalitní spalování. Modrý kouř často signalizuje, že se spaluje olej, což mohou způsobovat poškozené pístní kroužky nebo válce. Bílý kouř často způsobuje prosakování chladicí kapaliny a její spalování. Nejpravděpodobnější příčinou může být prosakující těsnění hlavy válců, prasklá hlava nebo poškozená stěna válce. Toto jsou podezření na poškození motora.Keď zpozorujete prosakování jakékoliv kapaliny, zkontrolujte její barvu, případně vůni. Například zelená nebo růžová kapalina pod přední částí vozidla je pravděpodobně chladící směs. Pozorujte teploměr, zda se motor nepřehřívá, svítící kontrolka motoru neznamená vždy jen nedostatek motorového oleje. Velmi často uniká i motorový nebo převodový olej. Ve všech případech je nutné co nejdříve vyhledat odborný autoservis.