Výběr autoservisu pokud je auto v záruce

5 (100%) 2 votes

Autoservis, autorizovaný či nezávislý?

Servis vás nemusí zruinovat

Čeká vás běžná servisní prohlídka, možná s výměnou oleje a filtrů. Rádi byste ji absolvovali v běžném neznačkového servisu, ale máte pochybnosti, zda nepřijdete o záruku. Pokud jste motorista, zřejmě jste podobnou dilema řešili i vy sami.

Jít na jistotu do autorizovaného servisu, kde zaručeně použijí originální díly, nebo to risknout s levnějším nezávislým servisem, kde dostanete značkové díly od stejného výrobce? Jak si vybrat správné a nepřijít přitom o záruku? A co je nejdůležitější – platí pravidlo, že s novým autem musíte jezdit jen do autorizovaného servisu?


Řešením je – bloková výjimka

Všechny otázky a pochybnosti ohledně servisu vám s úspěchem servírují samotní výrobci automobilů. Kolem běžných servisních úkonů dokázali vytvořit takovou auru, že někteří řidiči jezdí do autorizovaných servisů i kvůli obyčejné výměně gumiček do stěračů. Jak je to možné? Odpověď je jednoduchá – peníze. V druhovýrobě se totiž točí větší částky než při prodeji nových automobilů. V Evropě se ale v oblasti servisních služeb výrazně uvolnil trh. Již od roku 2004 totiž platí iu nás tzv. bloková výjimka. Díky ní značkový servis, údržbu a opravy nových automobilů, už mohou provozovat i nezávislé servisy a to bez případné ztráty záruky na vašem automobilu.


Mýty vs. fakta

Fakta jsou jasná – auto vyrobené v továrně má jen 20% originálních dílů, zbývajících 80% dodávají subdodavatelé. Značkové a tzv. originální díly se tak prakticky neliší. Většinou sešli ze stejné linky, mají stejnou kvalitu a jediný rozdíl poznáte pouze v ceně – značkové díly mohou být až o 30% levnější než originály. To jsou fakta. A pak jsou tu mýty. Tím nejčastějším ze strany automobilek a autorizovaných servisů je pravidlo, že po dobu záruky má motorista jezdit pouze do vybraných servisů a používat pouze originální díly. Nic z toho není pravda. Bloková výjimka jasně říká, že po dobu záruky má řidič možnost volby tak nezávislých servisů jakož i náhradních dílů a to za předpokladu, že budou stejné kvality jako originální.


Na co si dát pozor?

Problém se může objevit pouze v případě, pokud servis použije jiné než výrobcem stanoveny postupy, nebo použije Nejkvalitnější díly – tehdy vám záruka skutečně může padnout. Bez rizika můžete neznačkovým servisem svěřit běžné servisní prohlídky, výměny olejů, filtrů, kontroly brzd, tlumičů a výfuků. Jedinou výjimkou je uplatnění záruky na poškozený díl z výroby vozidla. S tímto požadavkem již jednoznačně musíte zamířit do autorizovaného servisu.


Vybíráme kvalitní neznačkový servis

Kvalitní servis poznáte podle toho, že patří do vybraných servisních sítí jako například Bosch service, Q-Service nebo Autokelly autoservis. Takto máte jistotu, že dostanete kvalitu a profesionální péči. I v nezávislém servisu samozřejmě platí zákonná záruka na provedenou práci a náhradní díly. Automobilky však přišli s chytrým tahem, když řidičům nabízejí i prodlouženou záruku. Na první poslech lákavé, dokud nezjistíte, že do autorizovaného servisu musíte chodit is běžnou poruchou av konečném důsledku tak opět zaplatíte více.