Lambda sonda a co to je?

5 (100%) 1 vote

K čemu je v autě Lambda sonda a její význam

Lambda sonda, jinak řečeno lambda senzor, se používá ve vozidle k měření množství zvytkového kyslíku ve výfukových plynech. Tato hodnota se využívá na optimalizaci směsi paliva, a tedy na upravení poměru benzínu a vzduchu. Když je poměr optimální, spalování je účinné a většina škodlivých látek se v katalyzátoru přemění na neškodné sloučeniny. Existují lambda senzory, které reagují na výkyvy elektrického odporu, na tlak a také široce-spektrální lambda senzory. Kromě hladiny kyslíku ve výfukových plynech měří také obsah kyslíku v okolním vzduchu.

Lambda sondu v katalozích náhradních dílů, nebo v eshopech hledejte v kategorii výfukový systém, případně výfukové auto moto díly

Pokud kyslíkový senzor nefunguje správně, naměřené hodnoty jsou podivné. Kontrola výfukových emisí pomůže identifikovat problém. I pokles výkonu během akcelerace může také znamenat poruchu kyslíkového senzoru. Černý kouř z výfuku je jasným znakem toho, že lambda senzor selhal. Než ho demontujete, zkontrolujte drát, zda není porušen pouze jeho kontakt. U moderních aut je informace o lambda senzoru zobrazena i na přístrojové desce. Kyslíkový senzor se nedá opravit, musí se kompletně vyměnit. Není to ale nic složitého, zvládne to i sám řidič.

Senzor je umístěn mezi katalyzátorem a výfukovým potrubím. Vypadá jako tuba, kterou odšroubujete a vyměníte za novou. V servisu, kde mají montážní jámu nebo si mohou vozidlo zvednout si s opravou poradí rychleji. Po instalaci nového senzoru zkontrolujte údaje na přístrojové desce. Náš on-line obchod vám nabízí širokou nabídku náhradních dílů. Najdete zde výfukové potrubí, tlumiče, ESP, brzdové obložení, chladič, vzduchový filtr, zpětná zrcátka a jiné díly pro vaše auto.