Je potřebný v autě Katalyzátor?

Rate this post

Katalyzátor je v autě přínosem nebo jen zátěží

Automobilový katalytický konvertor slouží k redukci hladiny zplodin ve výfukových plynech. Nejhorší jsou oxid uhelnatý, uhlovodíky a oxidy dusíku. Tyto se při katalytické reakci mění na neškodné sloučeniny. U benzínového motoru je používán troj-cestný katalyzátor, který obsahuje prvky rhodium, platinu a palladium. Chemická reakce, která probíhá redukuje hodně plynů škodlivých pro životní prostředí ve výfukových plynech.

Katalyzátor v katalozích náhradních dílů, nebo v eshopech hledejte v kategorii výfukový systém, případně výfukové auto moto díly

U vozidel s naftovým motorem se používá oxidační katalytický konvertor na transformaci uhlovodíků. Je rozumné namontovat si katalyzátor i do staršího vozu. U nových vozidel je standardní výbavou již více let, protože ochrana ovzduší a životního prostředí je nesmírně důležitá. Levnou alternativou je tzv. mini-katalyzátor. Funkce katalyzátoru se měří na emisní kontrole. Porucha katalyzátoru se může projevit rachotivým zvukem. Pak je třeba ho vyměnit. Nejlepší před další emisní kontrolou. Ale z důvodu ochrany životního prostředí je dobré neotálet s opravou katalyzátoru příliš dlouho.

U většiny vozidel je katalyzátor nainstalován mezi kyslíkovými senzory (lambda sonda) a vedením výfuku. Aby bylo možné vyměnit starý katalyzátor je nezbytné vymontovat celý výfukový systém. Obvykle je k tomu potřebná karbonová bruska a na montáž nového katalyzátoru je potřebný svařovací agregát. V našem internetovém katalogu naleznete i mnoho jiných náhradních dílů, jako jsou blatníky, brzdové obložení, zámky, odrazové světla. Pokud vám chybí nový kyslíkový senzor nebo jiné díly pro výfukový systém, najdete je u nás.